Sch13526919 Sch13526919
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store a Sprite costs $0.85, a 6 pack of Sprite is $4.08, and a 12 pack of Sprite is $8.52. Which is the better buy.

Respuesta :

broomstalia
broomstalia broomstalia
  • 01-09-2021

Answer:

it's better to buy the six pack

Step-by-step explanation:

4.08/6 is 0.68

8.52/12 is 0.71

making the 6 pack the better deal

Answer Link

Otras preguntas

Energy from hot magma is called ____.
In the state of Georgia, a juvenile who is 13 years of age can be tried as an adult if he or she...
If y=-4 when x=10, determine y when x=5
What is a number called frontwards and backward like 959
simplify using order of operations(PEMDAS):(2^3x6)-3^2
a symbol for caledonium
The pH of human blood is slightly basic. Which of the following is most likely to be the pH of human blood? (A) 10.6 (B) 7.4 (C) 7.0 (D) 6.4 (E) 4.6
The sum of the speed of two trains is 722.7 miles per hour. If the speed of the first train is 3.3 mph faster than the second train find the speeds of each
over time stalactites git bigger and grow dues this mean that stalactites are alive explain.
Which equation is equivalent to y-6=-12(x+4)