makaylajacksgarage1 makaylajacksgarage1
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

Mike had $25 to spend on three pens.
After buying them he had $19. How
much did each pen cost?

Respuesta :

anthonystegman123
anthonystegman123 anthonystegman123
  • 04-09-2021

Answer:

mike spent 6 dollars, each pen cost 2$

Answer Link

Otras preguntas

A recycling center pays 25 cents per aluminum can recycled at its facility. If Tracy recycles 5 aluminum cans there, how many dollars will she earn? Express yo
why is the bible the word of god?
what is the measure of the exterior angle?
i dont get 7-10 I missed school and they started this.
This is the first stage of nuclear cell division in which centrioles move to opposite ends of the cells and chromosomes, spindle fibers, and an aster become vi
In fruit flies, the allele for vestigial wings is recessive to the allele for normal wings. In a generation of fruit flies, 18 males and 15 females with vestigi
Read this excerpt from “Lake Titicaca” by Miguel Angel Asturias. They travel with their llamas. They see me, knitting their cheeks to contemplate me with their
What energy transfer occurs when a solar panel uses sunlight to provide power to a house? a. Radiant energy is converted to electrical energy. b. Radiant e
Completez la phrase en Choisissant la bonne forme du verbe. Thomas au restaurant. Dinent dines dinez dine
You are buying pounds of almonds. The company charges a flat fee for shipping. George bought 4 lbs for $62 and 8 lbs for $110. Write an equation that represents