Hzhuwja Hzhuwja
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

4. A large pizza with 12 slices cost $9.00.How
much is each slice

Respuesta :

h200341 h200341
  • 02-09-2021
4/3 dollar or 1.333333
Answer Link
staro39
staro39 staro39
  • 02-09-2021

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

12÷9 =1.33

each pizza slice costs $1.33

Answer Link

Otras preguntas

simplify: f(x,y)= arcsin(sin(x+y))
The percent by mass of calcium in the compound calcium sulfate(CaSO4 ) is approximately (1) 15% (3) 34%(2) 29% (4) 47%
Describe a situation with two quantities that have a proportional linear relationship.
He was a priest who issued the Grito de Dolores, a call for a peasant rebellion in Mexico. a. Saint-Domingue b. Toussaint L’Ouverture c. José de San Martín d. M
a right triangle has legs measuring 4.5 meters and 1.5 meters the lengths of the legs of a second triangle are proportional to the lengths of the legs of the fi
Who invented the iPhone
Describe a situation with two quantities that have a proportional linear relationship.
A free market is one in which decisions about what to produce and in what quantities are made by: (Points : 3) the Fed the community the market the Congress
“Which” vs. “what” — what's the difference and when should you use one or the other?
An 8.0-newton wooden block slides across a horizontal wooden floor at constant velocity. What is the magnitude of the force of kinetic friction between the bloc