alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

Can I please have the answers.
PLEASE HELP ME. GEOMETRY REFLECTIONS!!! BOGUS ANSWERS WILL BE REPORTED
calculate the result: 63,765*60/70*5,280
Which program allows you to create windows powershell scripts easier than if you were using a basic text editor?
how many atoms are in 5 grams of H2O?
A transformer has a primary voltage of 480 volts and a secondary voltage of 120 volts. if the primary windings have 700 turns, how many turns are in the seconda
How much heat is required to raise the temperature of 250.0g of mercury 52.0°c if the specific heat of mercury is 0.140 j/(g x °c)?
10 g of nh4cl is added to 12.7 g of water. calculate the molality of the solution.
The ksp of agcl is 1.6 x 10-10. what is the solubility of agcl in 0.010 m fecl3? give your answer using scientific notation (1.23e-4) and to 2 significant figur
How do organisms inherit traits