ronniewinston3 ronniewinston3
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

According to the New York times article in 2009, the average selling price of a LCD TV was $700. What would be the cost of the same TV in 2016?

Respuesta :

blessingmadika123 blessingmadika123
  • 12-09-2021

Answer:

$730

Step-by-step explanation:

you just put $700-70 which is for 7years

Answer Link

Otras preguntas

What's 4.88 rounded to the nearest tenth......
How is a city legally defined in the u.s ?
How often does oxygen cycle through the atmosphere? a. about every 1000 years b. about every 1500 years c. about every 2000 years d. about every 2500 years
list the following rational numbers in order from least to greatest. -0.4 , 0.48, 4/8, -4/8. Someone plssssssss help me I need it for today.
Your friend has owned a dog for 9 years. This is one year less than twice as long as he has owned a cat. How long has your friend owned a cat?
Split £96 in the ratio 5 : 3
Why do you think the declaration of independence outlines a political philosophy?
what is the unit price of 20 tickets for $16.00
Study the following lines: If this be error and upon me proved, I never writ, nor no man ever loved. These lines are an example of a/an A. quatrain. B. couple
How do entitlements impact expenditures?