daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

100° 100⁰ X = ??????
you spent $25 at the store. you bought a book for $8.50 and pencils for $.25 each. how many pencils did you buy?
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST
This acceleration function represents the acceleration of a subatomic particle: a(t) = 6t² - 8t The particle has an initial velocity of 1 m/s. What is the veloc
Write an expression to describe the sequence below. Use n to represent the position of a term in the sequence, where n = 1 for the first term.–77, –76, –75, –74
If x +2 is a factor of p(x) =x²-kx +7, thrn find the value of k.Also,find the other factor of the polynomial ?​
-15p+32p please awnser its rsm hw
PLEASE HELP!! Whats the lifestyle or entertainment in The Odyssey? (I need it for a newspaper project so please answer w a good explanation)
you spent $25 at the store. you bought a book for $8.50 and pencils for $.25 each. how many pencils did you buy?
d) At the New York Stock Exchange a certain online gaming stock had an initial public offering (IPO) price of 10 USD per share and is traded 24 hours a day. Ske