126933 126933
  • 13-09-2021
  • Geography
contestada

A 2-gallon bucket of paint costs $71.68. What is the price per cup?

Respuesta :

yeetgirl0627
yeetgirl0627 yeetgirl0627
  • 13-09-2021

Answer:

$2.24

Explanation:

1 gallon is made up of 16 cups. Therefore, a 2-gallon bucket of paint is made up of 32 cups of paint. Take the total cost of $71.68 and divide it by 32, which gives you the answer of $2.24 per cup.

Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area of the prism. Write your answer as a fraction or mixed number.
(point 13. Prior to the arrival of the Spanish, Native Americans would likely have chosen which material with which to weave their blankets? oat wool sheep wool
Hey guys thank you for all your help and support. I was wondering if I could get help with one more! <3:)
I need help pleasee​
what government structure power lies in the local state government
How did the Soviet-Afghan War impact the Soviet Union, United States and Afghanistan?
Mia is making a necklace using two types of beads. Buying 40 blue beads and 20 silver beads will cost $10. Buying 20 blue beads and 40 silver beads will cost
need help ASAP!!!!!!
What is multiplication
find the volume of the solid