britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

When happened on December 31, 1991? a. World War II ended b. the Cold War ended c. Bill Clinton became president of the United States d. Ronald Reagan becom
what event in 1911 focused attention on the need to protect factory workers
can there be more than one point of intersection between the graphs of two linear equations? Explain
You should dress formally when giving a speech because it shows respect for your audience. a. True b. False
In general, becoming more cautious in making decisions is a characteristic of which stage of adulthood? a. adolescence b. young adulthood c. middle adulthood d.
Tirzah wants to put a fence around her garden. She has 22 yards Of fence material. Does she have enough to go all the way around the garden? 4 8/12 6 9/12
How do structures in an organism relate to their functions
what two numbers add to 15 and multiply to negative 312?
Are lipids enzymes? I am very confused on whether or not lipids, proteins,nucleic acids and carbohydrates are enzymes
By age 6, children have a spoken vocabulary of around ________ words. Answer 500 1,000 2,500 10,000