aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Karla ate 3 gallons of ice cream how many ounces did Karla are
Dally has a discount card that reduces the price of her grocery bill in a certain grocery store by 5%. If c represents the cost of Sally's groceries, what expre
the new york rangers hockey team won 3/4 of their gameslast season. If they lost 21 games, how many games did they play tge entire season?
winnnie has 7 soccer trophies she wants to display in a array. how many different arrays can she use
Which of the following events happens first in the development of a new organism? A. A sperm fertilizes an egg to form a zygote. B. A morula is for
What new weapon made allied leaders worry about the cost of invading the Japanese mainland
In 1949 the communists won control of mainland China and established the People's Republic of China under who
________ is the biogeochemical cycle that describes the movement of oxygen within and between it's three main reservoirs. a. Oxygen Cycle b. Carbon Cycle c. Nit
what percent of 19.5 is 70.59
true or false the most delicate corals are the plating corals.