mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

What monk invented champagne?
0.000626 L is the same as 6.26 cm3. a. True b. False
What does edifice mean?
What is a major difference between Doré's and Blake's illustrations of Dante's Inferno? A.Doré's illustrations depict characters and settings in a realistic wa
Innermost layer of the two mantle layers; composed of rock and cooler than the core
In general, what conditions make for just a light breeze?
“The World Is Too Much with Us” by William Wordsworth. The speaker compares the winds to — a. the sea and the moon c. sleeping flowers b. ghostly beasts d.
Prefixes indicate the number of atoms of each element in a molecule of the compound. a. True b. False
In general, what conditions make for just a light breeze?
what are 3 ways to classify angiosperm?