alexiso2004p05mij alexiso2004p05mij
  • 11-10-2021
  • Mathematics
contestada

Find (fog)(x) when f(x)=x^2-7x+12 and g(x)=3/x^2-16

Find fogx when fxx27x12 and gx3x216 class=

Respuesta :

discipulus
discipulus discipulus
  • 13-10-2021

Answer:

[tex]f( \frac{3}{ {x}^{2} - 16 } ) = ({\frac{3}{ {x}^{2} - 16 }})^{2} - 7(\frac{3}{ {x}^{2} - 16 }) + 12 \\ = \frac{9}{ {x}^{4} - 32 {x}^{2} + 256 } - \frac{21}{ {x}^{2} - 16} + 12[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A class has `\$140` for tickets to a science museum. The teacher writes `140\div10=14`. Alma says that tickets are `\$14` each. Mohamed says that `14` students
Solve the equation to get the value y
Question 2 2 At the store, a pack of 5 pens costs $2.79 and a pack of 6 pens costs $3.37. You need 30 pens. Which packages will give you the lowest cost? Show o
6. y = -3x + 2 y = -3x - 7
Things we should do as citizens of the United States are called responsibilities or which of the following? A. Immoral obligations B. Wrong obligations C. Moral
Help please! due in an hour.
How do you believe that the emotion of fear can be addressed in your personal life? Describe in detail two or more strategies that are important to you.
if a sandwich shop serves 4 ounces of meat and 3 ounces of cheese on each sandwich. after making sandwiches for an hour, the shop owner has used 91 combined oun
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT THANK YOU
You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?