dweb2k05 dweb2k05
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

heather charges half-dollar for each eighth of a pizza find the unit rate

Respuesta :

lpusey lpusey
  • 14-10-2021

Answer:

I don't know if this is what you were asking but the cost of an entire pizza would be $4.00.

Step-by-step explanation:

An entire pizza would be 4 dollars because you would multiply .50 times 4. .50 would be a half dollar so if its a half dollar per slice, it would cost $4.00 for an entire eight slice pizza.

Answer Link
karli2048 karli2048
  • 14-10-2021
I am pretty sure it’s 4 dollars
Answer Link

Otras preguntas

x^4-64=0The examples we did in class had solutions like "x=+-2" and "x=+-i(square root)3.​
The difference between epic poetry and medieval romances
The surface area of a cube is 480 square inches. How long is each edge? Round to two decimal places.
Please select the word from the list that best fits the definition Could
Yasmine is having a birthday party with snacks and activities for her guests. At one table six people are sharing four-fifths of a pizza. What equal-sized porti
Please do it I’m desperate
What is the equation of the circle with center (-1,-2) and passes through the point (6,4)? Which of the following points is also located on the circle? A. (6,-6
Which process must occur before mitosis and meiosis can occur?​
The sum of a ration number and an irrational number is __ rational
A bullet with a mass of 0.005kg is moving at 500m/s and sticks into a block of wood with a mass of 5kg. What is the final velocity of the wood/bullet mass?