wrinev6109 wrinev6109
  • 14-10-2021
  • Computers and Technology
contestada

If i paid $37.20 for 12 gallons of ice cream how many would 1 quart of ice cream cost

Respuesta :

Blqzerino
Blqzerino Blqzerino
  • 14-10-2021

Answer:

$0.78

Explanation:

Answer Link
ash8850
ash8850 ash8850
  • 14-10-2021
There are 4 quarts in a gallon, so you can use
12 gallons• 4 quarts= 48 quarts for 12 gallons

Now, you can divide 48 from $37.20 to find the price of 1 quart.

$37.20 / 48 quarts = 0.775, written as $0.76 per quart of ice cream.

Answer: $0.76 per quart of ice cream

Answer Link

Otras preguntas

The concept of separation of powers is a means to what end?
how does the mother react when she sees Gregor
Players from the local Little League plans to hold a car wash as a fundraiser. If they charge $5 per car, how many cars do they need to wash to earn at least $2
The problem definition stage is perhaps more critical in the research process than the literature review
What is the sum of the arithmetic sequence 3, 9, 15..., if there are 26 terms?
Some one please help me i need it quick ASAP
What is one of the five characteristics of life
The ______ of a vector is always a positive quantity.
Which kingdom is MOST LIKELY to contain organisms that are decomposers? A) Kingdom Fungi. B) Kingdom Eubacteria. C) Kingdom Animalia. D) Kingdom Plantae.
the first law of thermodynamics states that energy can't be created or destroyed. If people can't create energy, where do we get energy to do work