s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

what did mridu when Ravi Pulled her into the House​
whois the person start programming​
In a robotics circuit, a voltage source of 75V is supplying a current, I to a series circuit of 5 resistances. Resistance, R1 = 5 KΩ and R2 = 10 KΩ. The voltag
You are a new teacher in rural area. You don’t know the local language and society. You communicate using English, while only few people in the community can sp
Please answer only questions 18 and 20 please help me ​
Differentiate between skilled and semi- skilled human resources in a sentence.
expliqué un ejemplo sobre la diferencia entre nato e innato?​
Which of the following changes in rhythm and blues indicated a progression toward rock 'n' roll A. Emphasized backbeat B. Untamed vocals C. Wilder style D. All
The kids climbed ....... the monkey bars​
Poem: I wandered lonely as a cloud. By William Wordsworth “They flash upon that inward eye Which is the bliss of solitude; And then my heart with pleasure fills