Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Feeling unheard, the public fell into a(n) __________ that completely resisted the government and its rules.tyrannydictatorshipfriendshipanarchy
The oldest form of intaglio printmaking is called a. wood. b. lithograph. c. relief printmaking. d. engraving.
What are six forms of energy
why is jammu and kashmir thinly populated?
Which of the following sentences contains the correct usage for virtuosity? a. The virtuosity of the animals was expressed in their gait. b. The musicians sh
What do the parallel lines on the Ife portrait heads represent? tattoos ceremonial paint a beaded veil scarification patterns
Select the producers that have earning profits as a main goal. small firms corporations not-for-profit organizations
A large smartphone company produces 15,000 smartphones per hour. How long would it take this company to produce 300,000 smartphones? A. 15 h B. 20 h C. 30 h
In The Tragedy of Macbeth, Banquo's allegiance to King Duncan was ____ . a. joyful c. lasting b. flexible d. hateful
Write the sentence as an equation. 201 is the same as n multiplied by 281