alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

What form of government did the Articles of Confederation create? a republic with a chief executive a strong central government with many agencies and departmen
How many acts does macbeth have
The split into Sunni and Shia divisions of Islam can be traced to A) the failure to defeat invading forces from Persia. B) a loss of territory to religious rebe
Solve the following equation on the interval [0,2 \pi) Cot(3x)=\sqrt{3}
how do you think electricity was discovered
Prior to the passage of the 25th Amendment, if a vice president left office, __________. A. the president would appoint someone to the office B. Congress would
On Friday ,537 people attended a play.for Saturdays matinee there were 812 people.about how many more people attended the play on Saturday than on Friday
What key has f# , c# and g# :)
how many times can 24 go into 48
The split into Sunni and Shia divisions of Islam can be traced to A) the failure to defeat invading forces from Persia. B) a loss of territory to religious rebe