aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Question 4 of 10 2 Points Appeals to logos were common in colonial era rhetoric because so many people believed in
Graph the line with 3/4 slope passing through the point (2,-2).
Two shipping containers are being loaded into the cargo holdof a ship. One container weighs 2.3 tons. What is the weightof the other container if the total weig
In order to make your communication efforts as effective as possible, you should focus on ______
_____________ architecture utilizes processes of designing, construction, operation, maintenance, and removal that have been carefully planned to have the small
What is 1/5 x 15 please answer
Find the missing values in the following figure​
Tony weighs 180 pounds on the earth. If tony travels to the moon,his weight will be about 30 pounds
Miley buys a pair of jeans that is on sale for 30% off. The regular price is marked as $45.00. What is the sale price of the pair of jeans?
Imagine that you have a metal bar sitting half in the sun and half in the dark. On a sunny day, the part of the metal that has been sitting in the sun feels hot