Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

eve said that more students have shoes 10 inches or longer than 9 inches or shorter. do you agree?​
Help me and i will help i back pls is due tomorrow pls help me
If Betty paid 428.00 for a snow board and that included a 20% discount, what was the original price?
Select all statements that are true about the linear equation. y=1/4x-5 a) The graph of the equation is the set of all points that are solutions to the equation
Architect What are the 3 abilities listed under Architect? visualization, fluency of ideas and deductive reasoning gross body equilibrium, extent flexibility, a
a store offer 20%of all items if x is the orginal purchase price,which expression represent the final price with the discount
At the start of the current year, Blue Corporation (a calendar year taxpayer) has accumulated E & P of $100,000. Blue's current E & P is $60,000, and at
Soil is made of _____.
2017, one article in the Wall Street Journal had the headline: "Federal Reserve Expected to Deliver Rate Increase." Source: David Harrison, "Federal Reserve Exp
Some manufacturers claim that non-hybrid sedan cars have a lower mean miles-per-gallon (mpg) than hybrid ones. Suppose that consumers test 21 hybrid sedans and