torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

is giga chad real? tell me plezyey​
The European explorers who followed Columbus to North America a intended to found a new nation. b continued to view themselves as Europeans. c did not consider
What conclusions can you draw about the cultural values of the Iroquois?
Explain the importance of profession
Which of these is a benefit of using wind over nonrenewable sources of energy? A. Wind energy is cleaner than fossil fuel energy. B. Wind energy is less develop
Keystone research summary lesson 9
At a party after your high-school football game there are several under-age people consuming alcohol. As you leave, you notice an unconscious guy looking really
MRS. HALE (examining the skirt). What does the word “examining” mean in the stage direction? checking for flaws looking very closely searching for clues seeking
India is investing money into their education system. This is an example of a nation investing in _______________.
....England is a rich country.(a, an, the)