forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

The provides access to the Internet; may also be internal.
What Was one problem john smith had Upon his arrival to American?
A short segment of dna that contains instructions for the development of a single trait of an organism is known as
A line and a point not on the line are __________ coplanar.
what happened as a result of the glorious revolution
Describe the Homestead Act of 1862 in your own words.
which statement best explains why president lincoln supported the ten percent plan to readmit former confederate states to the union ?
Which most accurately accounts for how the Crusades affected politics within the Arab Empire?
Choose the correct description of the graph of the compound inequality: x − 3 < −9 or x + 5 greater than or equal to 12 A number line with a closed circle
At the beginning of the presentation, trevor said, “ladies, do you have problems getting your boyfriend to watch something other than football