jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

21. Write a Flow-Chart proof. Given: BC = EC and AC = DC Prove: BA ED
Punctuation WorksheetDirections: Punctuate the following excerpts and correct capitalization where necessary.1. She looked surprised she said your garden must b
16. ¿A qué refiere la siguiente definición? Es unsistema de comunicación.a. Hablab. Lenguajec. lenguad. Norma​
Now that you have worked through a lot of material that includes these basic patterns, and you have compared grammatically correct and incorrect sentences, writ
The value of a machine, V, at the end of t years is given by V = C(1 - 1)', where is the original cost and r is the rate of depreciation. Find the value of a ma
HELP PLEASEEE Select the correct answer. Josiah wants to be a US senator. He is 29 years old and was born in Miami, Florida. After graduating from high school,
characteristics of mixed economy​
help i dont know what to choose
Solve the system of linear equations using either substitution or the elimination method. 2x+y=6 3x-y=4
Please help me with this and I will mark brainliest.