maeganrmcdaniel
maeganrmcdaniel maeganrmcdaniel
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

Please help and no links;)

Please help and no links class=

Respuesta :

maniknandini
maniknandini maniknandini
  • 12-11-2021

Answer:

3w + 8 = 2

Step-by-step explanation:

product of a number and 3 is w * 3

eight more than the above is 3w + 8

which is equal to 2

3w + 8 = 2

Answer Link

Otras preguntas

The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. If one pound of cashews costs $2, what is the cost of one pound of peanuts? What is
the depression of resulted in a sharp increase in which of the following
How did the professionalization of warfare affect soldiers?
what is 3/4 - 9/12. plz help
Directions (66–85): Record your answers in the spaces provided in your answer booklet. Some questions may require the use of the 2011 Edition Reference Tables f
On the cross section of the tectonic plate boundary in your answer booklet, draw one arrow in each circle to indicate the general direction of plate motion near
question at bottom thank you Eyelashes: Slow Growth View passage image When was the last time you got your hair cut? If your hair is very short, it might have
A recipe that serves 6 people calls for 1 1/2 ( mixed number) pounds of meat. You have 8 pounds of meat. How many people can you serve? ~Thanks * Please answer
The Industrial Revolution started in the United States after the English sent merchants to the United States to show Americans how to develop new machines. Tru
At the corpus callosum, __________ occurs between the two hemispheres.