dekarlanfletcher dekarlanfletcher
  • 13-11-2021
  • Mathematics
contestada

A snail moves through a garden and travles 1 1/8 meters in 1 1/2 minutes. What is the snail's rate in minutes per meter? Show your work

Respuesta :

pcai26
pcai26 pcai26
  • 13-11-2021

Answer:

4/3mpm

Step-by-step explanation:

(1 1/2)/(1 1/8)

convert to improper fraction

(3/2)/(9/8)

solve

1/(3/4)

4/3

Answer Link
elainastill04 elainastill04
  • 13-11-2021
4/3
Explanation kegs cenwhe cd she’s
Answer Link

Otras preguntas

8. The best surface to run on is one that's A. hilly so that you can improve your cardiovascular endurance. B. uneven so that the tendons and ligam
Solve the inequality x - 4 < - 5
Read each passage from the story, make a prediction about what will happen based on the clues and your prior knowledge. list one clue and one piece of prior kno
Think about how the word wheel relates to the word skateboard. Which words relate in the same way? A. thrill:adventure B. spin:jump C. cost:money D. bindin
HELP!! ANSWER ASAP!!! BEST ANSWER WILL GET BRAINLIEST!!! I can only live where there is light, but I die if the light shines on me. What am I? I have keys but
Explain how the value of the 7 in 327,902 will change if you move it to the tens place
A 4-cup bottle of hair gel costs $40.56. What is the price per pint?
A researcher may use a two-tailed test to evaluate a directional hypothesis. true or false
Which of the following sentences is punctuated correctly? Question 1 options: Mary asked how much the puppy cost. Mary asked, how much the puppy cost. Mary as
PLZ HELP!!!!!!THIS IS DUE TODAY