sarahseid949
sarahseid949 sarahseid949
  • 13-11-2021
  • Mathematics
contestada

The price of the trail mix at the health food store is $7.50 per pound at this rate what is total cost of 8 ounces bags of trail mix

Respuesta :

ichiigao
ichiigao ichiigao
  • 13-11-2021

Answer:

Below

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

Therefore if you're looking for 8 ounces, divide $7.50 in half.

You get $3.75

Answer Link
muhlisahamrakulova muhlisahamrakulova
  • 13-11-2021

Answer:

At this rate, the total cost of 8 ounce bag of trail mix would be $3.75.

Step-by-step explanation:

So first I found that for 1 LB (pound), there is 16 ounces so 8 oz is half of 16. If we know that, we have to divide 7.5 by 2 to get 3.75.

Answer Link

Otras preguntas

which of the following developments was a consequence of the enlightenment
explain limitation of algebra that leads development of calculus and how?
Ronald spent the day making a painting for his friend. At the end of the day, Ronald finished 1/4 of the painting. If he is able to finish as much of the painti
Before the industrial revolution,how were goods produce in europe
A radius of a circle is 14cm. What is the length of the diameter And I'll need the solution first answer get brainliest.
Caroline of making 8 batches of biscuits each batch uses 5/6 cup of flour how many cups of flour does Caroline need
Which research question would be most appropriate for a four- to five-page research paper? How many children between the ages of 5 and 10 acted out in school du
Which answer is equal to (√2)^5? A. 2 ^2/5 B. 2^10 C. 2 ^1/10 D. 2 ^2/5
In the story Sara sees red does Sara help the injured women
Convert 4.57 hectograms to milligrams