zariajc1 zariajc1
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Gabriella bought 8 chicken wings for $4. What was the cost of the wings in wings per dollar?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

2 wings/dollar

Step-by-step explanation:

The unit cost is $4 / 8 wings, or $0.50/wing.  This is equivalent to 2 wings/dollar.

Answer Link

Otras preguntas

Ryker is given the graph of the function y= 1/2x^2 - 4 . He wants to find the zeros of the function but is unable to read them exactly from the graph. Find the
Noah rows across a river that is 48m wide. The current carries him 15m downstream. How far does Noah actually travel?
Why does more solar energy reach the equatorial regions than the polar regions?
What Is Geographic Mobility?
what are at least 5 general PowerPoint guidelines that's you find useful and provide an example of how you would use each in real life setting
one way in whick Robespierre and Louis XVI of France are similar is that both
what are at least 5 general PowerPoint guidelines that's you find useful and provide an example of how you would use each in real life setting
What is the next number of the pattern. 2 7 26 101 400
Acme Inc. spent $870 less on postage than on supplies. The ratio of postage costs to supply costs was 2 to 5. How much did Acme spend on postage? Solve this pro
What is the next number of the pattern. 2 7 26 101 400