jesabel118888 jesabel118888
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny went to the store with $10 and returned home
with 5 gallons of milk and $1.30 in change. What was
the cost of each gallon of milk?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

The milk is priced at $1.74/gallon

Step-by-step explanation:

If Jenny started out with $10 and ended up with $1.30 in change, she must have spent $10 - $1.30, or $8.70.

                                                        $8.70

Then the unit price for the milk is ---------- = $1.74 per gallon

                                                         5 gal

Answer Link

Otras preguntas

What give the American colonist prosperity and political rights???
Help please! :) this is a text and a Part A question.
which quadrant will be completely shaded by the graph of 2x+3y ≥-6
the price of an item has risen to 300$ today. yesterday it was 125$. Find the percentage increse.
Vhl Necesito mucho cosas
Which of the following statements does not describe what he structure of an atom an atom has a small dense center called nucleus inside the nucleus of an atom a
17. In 2001, the Bush administration passed the..., Bush administration passed act. a. Advantaged for Tracking Policy b. State autonomy to decide on education i
Which of the following is most likely to occur due to severe winds during a hurricane
Solve the equation. 6(x−2)= −18 x=
procrastinating again.....would you rather have 20 cute rare breed kittens or 20 new iPhone 12???i know the answer but i want to know yours.​