mikcur6354 mikcur6354
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 5 T-shirts for $48.05. What is the unit cost per T-shirt?

Respuesta :

ms333
ms333 ms333
  • 01-12-2021

Answer:

$9.61 per shirt

Step-by-step explanation:

You take the total cost of $48.05 and divide it by the number of t-shirts which is 5.

48.05/5 = 9.61

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of (2,3) , (6,7)
Substitution how do u do it??
What is the property, transformation, or simplification used in each step of this problem?    x-7=34
What is the property, transformation, or simplification used in each step of this problem?    x-7=34
Help please this I'd for geometry
What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00
What is bigger fraction, 5/6 or 6/7
how does the carbon cycle work in the desert
There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe
What's another name for vital signs?