aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following occurred in the 2000 presidential election? A. George W. Bush won the votes of states along both coasts B. George W. Bush received more p
what was an important source of conflict between European nations prior to WW1
What is important information about S waves?
Atom X has one electron and its mass is 1/16 mass of an atom of carbon -12 .Determine the relative atomic mass of C and write its chemical symbol.
During the mid 1800s which region relied most on factories and a workforce of immigrants
How might the loss of biodiversity negatively affect humans? Be specific and use several examples to support your reasoning.
According to the establishment clause, how would a historical society's posting of the Ten Commandments along with the history of religion and its beliefs and p
find the graph y=-1/2x-3
Which one of these should a teenager consume every day A) the RDA for calcium B) 5 tablespoons of vegetable oil C) 5 teaspoons of vegetable oil D) a Folic a
can someone help me with 6.2+3.4