roneldiamante0315
roneldiamante0315 roneldiamante0315
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

4. Mother pays Php 199.50 for 2.85 kg of rice. How much does a kilogram of rice cost?
a.35
b.70
c.75
d.105

please answer it correctly.​

Respuesta :

nathanielajayi646
nathanielajayi646 nathanielajayi646
  • 13-12-2021

Answer:

B. 70

Step-by-step explanation:

If 199.50 PHP gets you 2.85KG of rice.

A kilogram of rice would cost = Total Amount / Total Weight.

199.50/2.85

= 70PHP

Answer Link

Otras preguntas

suppose p varies directly with d and p= 3 when d= 5. What is the value of d when p= 12
Describe the daily lives of medieval europeans including their homes, occupations, education, and leisure activites
Monica wants to join the swim team. She practices 812 minutes in 4 weeks.She practices the same number of minutes each week. How many minutes does Monica practi
What is the root word of educator and it's meaning
0.008 is 1/10 of what
Which term describes the system of continuous water movement on and in the earth? a. precipitation cycle b. erosion cycle c. hydrologic cycle d. vapor cycle
Adelaide paid $35 for a manicure and gave the manicurist a 20% tip how much money did Adelaide give her manicurists for the manicure and tip
Why were the French and the British having a conflict over the Ohio river valley?
What are some uncommon synonyms for get or gets?
what is the electron configuration for the barium ion (Ba2+)?