name47 name47
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the unit rate. Use mental math when you can. 6 golf balls for $15

Respuesta :

whitneyweiobiren
whitneyweiobiren whitneyweiobiren
  • 14-12-2021

Answer:

1 golf ball : $2.50

Step-by-step explanation:

  1. You can first divide 6 and 15 by 3, and get 2 and 5.
  2. Then, you divide 5 by 2, which is 2.5
  3. Therefore, the unit rate is 1 golf ball : $2.50
Answer Link

Otras preguntas

Satire is common in "modern day" fairy tales, 5 (10 Points) True False
what is the volume of the cylinder shown below to the nearest hundredth of a cubic meter 3.5 m w 2 m height ​
Find the unit price 9 colored pencils for $2.88 $ per colored pencil
Peter follows a vegan diet. He feels tingling in his hands and feet and often experiences bouts of depression. Which vitamin deficiency may cause these symptoms
What types of factors caused changes to states after 1900 CE?
Please Please Please help me
Mary invests £1200 in a savings account. The account pays 1.5% compound interest per year. Work out the value of her investment after 2 years.
Please help if u do all of them I’ll give brainliest!!!
Describe a time when you use math outside of school ( pls I need help with this writing prompt)
Explain how to evaluate 34. Hhdejehrhrhgshrhhrhrhhrhrhrhrhhrhtydhhdhrhhrhrhdnfjie how