evoj9689 evoj9689
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

40 kg of tomatoes cost $200 how many kilograms of tomato’s can you get with $45

Respuesta :

Dee858 Dee858
  • 14-12-2021

Answer:

9 kg of tomatoes

Step-by-step explanation:

Cost of 40 kg of tomatoes = $200

Cost of 1 kg of tomatoes = 200/40 = $5

For $45, we get x kg of tomatoes,

kg       $

1          5

x         45

=> 45*1/5 = x kg (by cross multiplication)

=> 45/5 = x kg

We get 9 kg of tomatoes for $45.

Hope you understood!

Answer Link
elianajuhicherukuri elianajuhicherukuri
  • 14-12-2021

Answer:

(9 Kg) You can get 9 kilograms of tomato's with 45$

Step-by-step explanation:

Ver imagen elianajuhicherukuri
Answer Link

Otras preguntas

Mendel realized that the principles of probability could be used to what the results of genetic crosses?
How did the British challenge U.S. Neutrality in the war between France and Britain?
I really need help on geometry
There are 15 black mice in a cage. The ratio of all mice to black mice is 5:1. How many mice are in a cage?
How did the British challenge U.S. Neutrality in the war between France and Britain?
Hellppppppp with this twoooooooo
What causes climate change?
Mendel realized that the principles of probability could be used to what the results of genetic crosses?
By default, text is _____ in a cell A.) left-aligned b.) centered C.) justified D.) right-aligned
2x + y = 3 x - 2y = -1 If equation one is multiplied by 2 and then the equations are added, the result is _____.