verkwann7581 verkwann7581
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of apples cost $0.76 How much would 3.5 pounds cost?

Respuesta :

dylanjosephpool dylanjosephpool
  • 15-12-2021

Answer:$1.33

Step-by-step explanation:

1 apple would cost 38 cents so 3 x .38 = 114 and half an apple is 19 cents so 114 plus 19 equals 133

Answer Link

Otras preguntas

Can the fraction 2/1 be simplified
Patel bought a model rocket kit from a catalog. The price of the kit was 124.95. The state sales tax of 7% was added, and then a $10 charge for shipping was add
what two number multiply to negative 20 and add to 19
Why do rip and his wife have such a stormy marriage
How many molecules in 2.00 mol of sucrose, C12H22O11??
Solve: 3x-y= 4 2x-3y =-9
What is the best description of the prefix/suffix strategy for determining word meaning? A. a process involving careful attention to context B. a process inv
What are 2 reasons about lying
Four squared is how much bigger than the square root of 4
Which part of the earth system interacts with solar flares? A. lithosphere B. hydrosphere C. atmosphere D. magnetosphere PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELLLLLLLL