cduckworth1638 cduckworth1638
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon container of laundry detergent costs $32.40. What is the price per quart?

Respuesta :

kowalskygrace kowalskygrace
  • 15-12-2021
$259.02 i think this is right
Answer Link
icewollowcomeXD icewollowcomeXD
  • 15-12-2021
4 quarts in a gallon, 8 quarts in 2 gallons, so 32.40 divided by 8 is $4.05..
each quart cost 4 dollars and 5 cents
Answer Link

Otras preguntas

According to the scenario, what is the greatest economic challenge that country d is facing
Which word in the following sentence is the antecedent of a pronoun? Ginger wanted to buy grapes, but the grocery store was out of them. A. grapes B. them
What is the greatest common factor of 8x and 40?
which function represents exponential decay?a)y=14(0.95)^xb)y=14(1.95)^xc)y=14x^1.95d)y=14/0.95 ​
A)55 B)65 C)50 D)60
Vigilant committee were formed to?
Find the distance from the point (8, 4) to the line y = x+ 2.
In the figure, Triangle BAT is congruent Triangle CAT. Which statement is true by CPCTC?
How did queen Liliuokalanis main goal conflict with American imperialist goals
Find a counterexample for the statement. If the name of the month begins with a J, then it is a summer month