Porciabeauty9009 Porciabeauty9009
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 8 bags of dog treats for $28. What's the cost per bag?

Respuesta :

BrandonRox BrandonRox
  • 15-12-2021
The cost of each bag would be 3.8
Answer Link
jehanabdallah75 jehanabdallah75
  • 15-12-2021
Divide 28/8=$3.5 per bag
Answer Link

Otras preguntas

which equation represents a vertical line ? y = -x y = 12 x = y x = 12
What is the first step needed to solve 4 over 7 multiplied by x minus 5 equals negative 13?
negative 0.09 repeating as a fraction
What is a verbal expression for 15+ r
what is five thirds of a right angle
A train travels 225 kilometers in 2.5 hours. What is the train’s average speed?
I'm a sample bag of m&m's there are 5 brown, 6 yellow, 4 blue, 3 green, and 2 orange. What is the probability of getting 3 yellow m&m's if 3 are taken a
y=3(x+5)(x-2) equivalent to
what is the relationship between the 6s in the number 6, 647
Choose the definition of: Prelude A. something that precedes something else B. something that goes after something else C. something that goes concurr