samanthapapes798 samanthapapes798
  • 16-12-2021
  • History
contestada

Janica bought 32 kiwi fruit for $20. How many kiwi can janica buy if she has $4?

Respuesta :

munchkwn
munchkwn munchkwn
  • 16-12-2021
answer: 2 kiwis


we need to find the cost of each kiwi.

32/20 = 1.6
(to make sure: 1.6(20)= 32)

if u multiply 1.6(3) = 4.8, Janice will be short by 8¢. so it must be 2 kiwis.



Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the 7 in 7 6 4
The sociologist Max Weber said this of bureaucracy: "From a purely technical point of view, a bureaucracy is capable of attaining the highest degree of efficien
a natural flow of water from underground to the surface is a/an
how many japanese yen are equal to $100 $1000 $10000
Which Egyptian ruler was known for enormous building projects at Abu Simbel? A. Horus B. Akhenaton C. Ramses II D. Amenhotep IV
what is the complete patter? 0.02 0.2 _________ 20 _________ ____________
Which of the following was named after an island in the English Channel? A. Pennsylvania C. New Jersey B. Delaware D. New Amsterdam
Justin brought a 20 pounds pumpkins for $9.80. How much did he pay per pound? Show your work Defend your answer in writing
How do you say you are beautiful in Somali.
a teacher has 24 red pens. if the ratio of red pens to blue pens she owned was 8:7, how many pens did she have total?