shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Read the central idea from "Show Me the Evidence." Investigative journalists such as Anas Aremeyaw Anas reveal dishonesty and improve the world. Which details f
A helicopter starting on the ground is rising directly into the air at a rate of 25 ft/s. You are running on the ground starting directly under the helicopter a
5(2x + 3)2 when x = 3.
1/4 times (10/3 times 6) subtracted by 3
An offshore oil rig will drill into the ocean floor which is located 1 mile below the water surface. Determine the pressure at that location (i.e. at 1 mile oc
Bella thinks there are four more tens in 45 than in 15. Is she correct? explain your answer.
what caused the downfall of the national bank?
Explain what it means to divide Middle America into a Euro-Amerindian Mainland and a Euro-African Rimland.
pls help i will mark brainlist if correct :))
Which concept describes a stratified social order in which subordinates comply with domination by internalizing their rulers' values and accepting domination as