Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Which soap deal has the lowest price per ounce?

$5.25 for 12.0 oz
$5.50 for 13.0 oz
$3.45 for 3.5 oz
$5.75 for 14.0 oz

Respuesta :

BelowZero123 BelowZero123
  • 12-01-2017
it is D. look how it skipped oz
Answer Link
MaThNeRdZ
MaThNeRdZ MaThNeRdZ
  • 12-01-2017
In order to find the answer just divide the prices by the ounces. 

Lets start with A.
$5.25 divided by 12 is 0.4375  per ounce.
Now B
$5.50 divided by 13 is 0.423 per ounce
Now C
3.45 divided by 3.5 is 0.9857 per ounce
Now D
5.75 divided by 14 is 0.4107 per ounce

Now all you do know is look at which price per ounce is the cheapest. 






ANSWER:  D
Answer Link

Otras preguntas

In what times of year are tropical cyclones most likely to form
how do substances change after a chemical reaction
what makes up the central nervous system?
Choose the ratio that is equivalent to this one. 1 6
Describe one way plants growing near these road could be harmed by the salt.
In the phrase "sat on the rug," the letter s in "sat" is a _____. morpheme dramamine phoneme flowmean
Which type of plant cell is undifferentiated?
Solve the equation below. 19 + x = 37
which mass of urea CO(NH2)2 contains same mass of nitrogen as 101.1 g of potassium nitrate?
Write 5,340,000 in scientific notation.