jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

Formulate the recursive formula for the following geometric sequence. {-16, 4, -1, ...}
a rectangular prism has a volume of 144 cm3. the base is a square with a length of 4 cm. what is the height of the prism
- What coins would you use to buy a toy for $0.67 ? -- What coins would use to buy a pencil for $0.10? -- What coins would you use to buy a bag of chips for$0.
Romeo and Juliet essay
Keisha is a first-year student taking 15 credits. She has found out that there is a lot of work required for each class. She also sees that instructors seem to
Which of the following was one of the economic changes that took place during the commercial revolution in Europe? A. The economy became more controlled by t
what major colonial city was betsy roos from
Factor the trinomial x^2 - 8x + 16
With regard to behavioral problems, adopted children are at _____ risk than nonadopted children.
How does the process of photosynthesis create food? (A) Cells split into two new cells with the identical genetic makeup. (B) Chloroplasts use carbon dioxide