getbrighterwithme
getbrighterwithme getbrighterwithme
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At Hannaford, bananas cost $0.75 per pound. Maggie paid $3.15 for a bunch of bananas. How many pounds of bananas did she buy for that amount?

Respuesta :

stellagwynethguzman
stellagwynethguzman stellagwynethguzman
  • 12-01-2022

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

3.25÷0.75=4.2

brainliest pls if that helped

Answer Link

Otras preguntas

Please help I will reward brainly
Write a balanced chemical reaction between methyl oleate and hydrogen.
Which area of northwest europe had accepted christianity before the fall of the western roman empire?
Which best explains whether a triangle with side lengths 5 cm, 13 cm, and 12 cm is a right triangle?
PLEASE HELP I SUCK AT MATH AND I NEED THIS TO PASS MY ALGEBRA 2 CLASS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
When doing a close reading, what is involved in the process of annotating a text?
Which statement is true regarding the parallel and perpendicular lines in the diagram
Congress has the power to make laws for the state of Ohio state of Maryland District of Colombia
EASY QUESTION! WILL GIVE BRAINLIEST! What are some advantages and disadvantages of working as an archaeologist? You can answer this in list form or paragraph fo
Explain why the tongue can be considered the muscle with the greatest strength endurance.