jakariusshort jakariusshort
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries are on sale for $1.60 per pound.how much would 0.75 pounds of strawberries cost

Respuesta :

Azailia
Azailia Azailia
  • 12-01-2022

Hi!

To solve this, we just multiply 1.6 by .75

Using a handy-dandy calculator, that is $1.20

Hope this helps! :D

Answer Link

Otras preguntas

Thesis statement of how actions can be more powerful than words
This excerpt from Abraham Lincoln's Second Inaugural Address indicates that the president
Factor the expression over the complex numbers. x^2+50
0.9278 round to the nearest tenth
What do you think was the effect of the plessy decision on the nation?
When a cell is dividing the genetic material is in the compact form of?
Taylor is in a car accident and must have a cast put on his broken arm. The doctor tells him to return to work in two days. Which of the following would be the
What command would you use to list the text files in your fileAsst directory (using a relative path)?
For the reaction 5 o2(g) + 4 nh3(g)  4 no(g) + 6 h2o(g) if nh3 is being consumed at a rate of 0.50 m•s –1 , at what rate is h2o being formed?
What are three nucleotides together called on mRNA?