sanequasteele26 sanequasteele26
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

A group of 8 friends go to the movies. A bag of costs $2.99 how much will it cost to get one bag of popcorn for each friend

Respuesta :

brandonsoogrim0330
brandonsoogrim0330 brandonsoogrim0330
  • 14-01-2022

Answer:

$23.92

Step-by-step explanation:

you multiply 2.99 and 8 and get 23.92

Answer Link

Otras preguntas

in social studies class we are doing a project and I need to know ''what are the names of the mountains in the Bahamas?''
What are the first five terms of the pattern with formula 3n + 4?
what system of units do scientist use to measure the properties of matter
Comprehension The questions below refer to the selection “The Tragedy of Romeo and Juliet, Act IV.” While Juliet puts Friar Laurence’s plan into action, she as
How were the Great Basin canyons formed?
what is known as the roof of the world a.korean peninsula b.manuchurian plain c.plateau of tibet d.ring of fire
Wat is the difference between solution solvent an solute
which statement is true?a.all hexagons are triangles because they have at least 3 sides b.all octagons are polygons because they have at least 3 sides c.all par
What is pi in math....
who is argus and why can't he never be surprised?