At the garden show daffodil bulbs cost $3 and tulip bulbs cost $4. Latoya buys 7 tulip bulbs and twice as many daffodil bulbs as tulips bulbs. How much does she spend in total? Write an expression and solve.

Respuesta :

Expression:

[tex]7+2(3)=x[/tex]

solution:

[tex]7+2(3)=x[/tex]

[tex]7+6=x[/tex]

[tex]=13[/tex]

inform me if wrong.