karamelsza karamelsza
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit price.
8 pencils for $5.60
$5.60 8
8=8 1
(Type an integer or a decimal. Do not include the $ symbol in your answer.)
$
per pencil

Respuesta :

erinrehak1 erinrehak1
  • 14-01-2022

Answer:

To find the unit price you simply divide 5.60 ÷ 8

the answer would be 70 cents per pencil

Answer Link

Otras preguntas

What is 17% as a fraction in simplest form
What is   a quarter past 5 mean
What is   a quarter past 5 mean
The message of the DNA Code is information for building_______.
95 is 95% of what number?
How to find greatest common factor  45 and 81
A metal box, attached to a small parachute, is dropped from a helicopter. explain in terms of the forces acting; why:(i) its velocity increased immediately afte
Use the form y=mx +b for linear equations.Write the equation for the following relation.C = {(x, y): (6, 15), (8, 21), (10, 27), . . .}
what is 0.3 x0.6 this is new to me
What values can n have to make each equation true |n|=3 and |n|=14 |n|=1