l3xcy l3xcy
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 5 lawns for $90

Respuesta :

iciclepiano18
iciclepiano18 iciclepiano18
  • 14-01-2022

Answer:

The unit rate is 1 lawn for $18

Step-by-step explanation:

To get the unit rate we need to find how much it costs for 1 lawn.

We can divide both sides by 5 (5 lawns/5=1 lawn)

$90/5=$18

Answer Link

Otras preguntas

please help asapppppp!!!! will give thanks and brainiest answer
Best comparison of two poems "the taxi" and "where have you gone"
The weather of continental areas are less affected by: a. Wind b. Rain c. Oceans d. Solar rays
i need to write a story or a script about "only my mother could embarrass me like that". I don't know what to write, but I want to write it about a girl liking
When a perfume bottle is opened, some liquid changes to gas and the fragrance spreads around the room. Which sentence explain this?
A student makes the analogy that the cardiovascular system is like a highway. Why is this a good analogy?
Question 3 (10 points) Question 3 Unsaved Select the correctly written sentence. If no sentence is correct, select "none of the above." Question 3 options: Chri
Check this the answer c is right thanks
please help on b (left of c) and c !!! rewrite each of the following expressions so that your answer has no negative or fractional exponents
I hope to better understand these math questions, could you help me? SSA AAA HL None of the choices are correct.