399408 399408
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

a bakery charges $14.00 for 4 apples, whats the unit rate

Respuesta :

bloo6789 bloo6789
  • 14-01-2022

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

Divide 14 by 4 to get the unit rate.

14/4= 3.5

Answer Link
998211 998211
  • 14-01-2022

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

Divide the total price ($14) by the number of units (4) to get the unit price.

14/4 = 3.5

So the answer is $3.50

Answer Link

Otras preguntas

a natural number when divided by 12 15 18
A pendulum is lifted to a certain height and then released, which causes the pendulum to swing back and forth. If energy losses due to friction and air resista
How are rights of the LGBTQ community violated
How do you know there’s is DNA in fruit
What food chain is represented in the food web below?
You had $21 to spend on eight notebooks. After buying them you had $5. How much did each notebook cost?
Using the rules below,select ALL compounds that are soluble
The height of an equilateral triangle is the square root of 12. Find the perimeter of the triangle.​
For the reaction 2 HCl + Na2CO3 → 2 NaCl + H2O + CO2 179.2 liters of CO2 is collected at STP. How many moles of NaCl are also formed?
According to its schedule, the football team will play in a new stadium. The antecedent of its in the sentence above is Select one: O a. stadium w O b. team O c