RonGeffrard RonGeffrard
  • 16-01-2017
  • Mathematics
contestada

Mrs.Rios bought 8 packages of pencils for $2.79. Write an equation that shows how to find the total amount of she spent

Respuesta :

Laurenmp
Laurenmp Laurenmp
  • 16-01-2017
I am going with this 8 x $2.79= 22.32
Answer Link
kdc624 kdc624
  • 16-01-2017
8 * 2.79= 22.32
since 8 time $2.79 equals $22.32
Answer Link

Otras preguntas

what river located in southwest china was the boundary of the shang dynasty
Which of the following benefited British exports to America? the absence of a uniform tariff rate the superior quality of British goods the economic recession i
Bananas cost $0.45 per pound. what equation is used to find c, the total cost of p pounds of bananas A. c = 0.45p B. c = p + 0.45 C. 0.45C = p D. 0.45 + C =P
Which of the following is not a major position of the political spectrum? A. liberal B. moderate C. presbyterian D. conservative E. radical F. reactionary
what river located in southwest china was the boundary of the shang dynasty
Mention 5 nationalist in Africa and list and explain their roles
Which was an important value in Puritan society? A. education B. following the rituals of the Church of England C. equality between men and women D. religious t
Which of the following statements about the U.S. and the Soviet Union is untrue? A. Their economic systems were different B. The had the same type of government
Lipids have a hydrophobic part and a hydrophilic part. Explain how these properties affect their ability to forma bilayer.?
A pack of 9 toilet rolls costs £4.23 A pack of 4 toilet rolls costs £1.96 Which pack gives the better value for money