eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

How did the economic law of supply and demand increase the wealth of business owners during the Industrial Revolution? As mass production lowered the prices of
A local talent is selling underground CD’s to get his rap career off the ground. Each crate contains 60 blank CD’s. Each crate cost $35. How much should he sell
Cite two pieces of text evidence that respond to that counterargument that Americans do not need to learn a second language because the rest of the world is lea
I NEED HELP!!!! Which answer correctly defines counterclaim as it is used in argument writing? A. A counterclaim restates the argument at the end of an essay f
como crees que se comunican los niños antes de hablar​
find the HCF of 120,140, 180​
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Make x the subject of the formula y=7x + 4 To input a fraction, on the northand side, ellick this Then click this
A civil war has broken out in the country of Mula, forcing thousands of Mulan refugees to flee to neighboring Sula. The Mulan refugees are highly skilled profes
okay so last time my file did not show up so lets try again