iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

What belief system does the human in this figure in this poster represent? A)Fascism B)Nazism C)Communism D)Socialism
What date Dodo Bird was extinct.
a .35 m solution of weak acid, HX, has a h+ of 4.15×10^-3. what is the value of ka for this acid
Monica's groups receives $6 for every dozen paper flowers they sell at a charity bazaar.AT this rate how many paper flowers must they sell if they want to raise
Who created the role of the cabinet?
overview of the renaissance?
How do you describe a neuron?
what phrases describe causes of the greenhouse gases
How did Richard Sears change the world of shopping?
Statistics- Click on image to see the 5 questions