jellysheeeeshXD jellysheeeeshXD
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If jasmine spent $280 on 20 pairs of earrings,what was the cost of 1 pair?

Plz give a step-by-step explanation plz I have been stuck on this for so long

Respuesta :

00079464
00079464 00079464
  • 02-02-2022

Answer:

14

Step-by-step explanation:

280 divided by 20 is 14 when you divide by those 2 numbers you get how much they would cost. also 14x20 is 280

Answer Link

Otras preguntas

What is not a reason that business would look to hire children to work in factories? A) the factory owners wanted to give children the experience at a job so th
The cost of printing the football roster for games was 25 for 4.00 what is the cost per copy
Mr. nolen is going to teach a unit on shakespeare to his english literature class. he realizes that his students will need to identify themes and main ideas, el
hey can you please help me posted picture of question
What are the answers?? I need help!!
Complete the analogy height inches weight
What happened to indentured servants after they were freed?
what is an organism made up of many cells called
How do Jefferson Davis' words contrast with the philosophy of U.S. President Abraham Lincoln?A)Lincoln's goal at the start of the Civil War was to preserve the
Cellular respiration occurs in: select one: a. plants only b. animals, plants, and bacteria. c. animals only d. bacteria only e. animals and bacteria only