aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Why collaboration in science is critical to success in the scientific community
find the greatest common factor of 13 and 39
some studies have shown that children with a weak memory are more likely to engage in __________ activities.
The waist to Hip Ratio (WHR) is a ratio, commonly expressed as a decimal that has been shown to be a good predictor of possible cardiovascular problems in both
why is it important for teenagers to be knowledgeable about risk behaviour?
the name of the first great civilization in mesopotamia was egypt. sumer. tigris. euphrates.
alcohol affects the limbic portion of the brain by __________ a. making your vision blurry. b. relaxing your muscles. c. affecting emotions and memory.
when a pedestrian is crossing a street guided by a dog or carrying a white cane, __________ a. sound your horn to alert them of your presence. b. all traffic mu
jasmine mum cooks a joint of lamb it takes 50 minutes per kilo plus 25 minutes extra, she cooks the lamb for 2hours 30 minutes. how much did the joint of lamb w
Which answer best describes the most widely held theory about how humans came to populate Earth?